Jerzy Wasowski

Jerzy Ryszard Wasowski (31.05.1913, W-wa— 29 .09.1984, W-wa). Po ukończeniu wydziału elektromechaniki na Politechnice Warszawskiej rozpoczął praktykę w Polskim Radiu, pracując w działach: amplifikatorni, nagrań i transmisji. Tuż przed wojną zetknął się w radiu z Jeremim Przyborą. W czasie okupacji przebywał w majątku pp. Zamoyskich, gdzie m. in. prowadził tajne nauczanie w szkole średniej, doprowadzając kilka osób do matury. Wykładał przedmioty ścisłe, uczył muzyki i rysunku. Był świetnym kreślarzem, miał zdolności graficzne, co widać, gdy się ogląda jego nuty, był zamiłowanym majsterkowiczem — do dziś są w domu różne meble jego autorstwa. Lubił i umiał uczyć, kiedy po wojnie wrócił do radia, prowadził kursy dla mikserów.
Po wojnie (1945-46) pracował w radiu (spiker i działy tech.), następnie w Miejskich Teatrach Dramatycznych – Warszawa (1946-48) początkowo jako taper później aktor, aż w końcu — kompozytor. W Polskim Radiu (1948-50) kierował działem reż. muz. i nagrań, następnie był głównym reż. akustycznym (opracował skrypt zasad reżyserii dźwięku dla mikserów). Z PR związany potem jako z-ca kier. działu emisji (1950-54), reżyser (1954-62), reżyser i st. red. Teatru Humoru i Satyry (1962-73), doradca przewodniczącego Radiokomitetu ds. muyki rozrywkowej (1977-79). Równocześnie cały czas pracował jako lektor, aktor i reżyser.
W dziedzinie muzyki był samoukiem. Pisał w systemie tonalnym, w różnych fakturach: kameralnych, jazzowych, symfonicznych. Znakomity pianista z niezmiennym hobby: matematyką (teoria grup) oraz akustyką muzyczną (struktury dźwiękowe).
Skomponował około 700 piosenek, 150 ilustracji muzycznych do słuchowisk radiowych, widowisk telewizyjnych, filmów anim. i fab. oraz sztuk teatr. i około 100 piosenek dla dzieci (twórczość najbardziej ceniona przez samego kompozytora).
Niezapomniane są jego kreacje aktorskie: Bolesława Prusa (Telepatrzydło Pana Prusa), księcia biskupa w Ja gorę!, 10 postaci w słuchowisku Niech żyje człowiek (wyróżnienie, Prix Italia 1957)
Genialny duet twórczy z Jeremim Przyborą zaowocował cyklami: Eterek, Kabaret Starszych Panów, Divertimento, Opowieści Starszego Pana, Kabaret Jeszcze Starszych Panów, oraz muzykałami: Panna Zuzanna, Balladyna 68, Medea moja sympatia, Gołoledź, Pani X przeprasza, Telefon zaufania.
Pisał dla kabaretów: Szpak i Dudek (z Wojciechem Młynarskim). Wspaniałe piosenki stworzył też z Romanem Sadowskim (np. Złoty pierścionek), czy Bronisławem Brokiem (np. Jeszcze poczekajmy) oraz musicale m.in.: Pamiętnik Pani Hanki (A.Marianowicz) i Machiavelli (A.Marianowicz i R.M.Groński),
Więcej na www.jerzywasowski.pl.
Grzegorz Wasowski


ROK 2013 JEST ROKIEM 100 ROCZNICY URODZIN JERZEGO WASOWSKIEGO – WIELE PIĘKNEGO SIĘ WYDARZY:

Wyjątkowa płyta WASOWSKI ODNALEZIONY. KTOŚ ZBUDZIŁ MNIE - premiera 3 grudnia - to domowe nagrania Jerzego Wasowskiego - dopełnione przez piękne i subtelne aranżacje Krzysztofa Herdzina, wzbogacone 4 duetami (z Anną Marią Jopek, Dorotą Miśkiewicz, Moniką Borzym i Ireną Santor). Przepiękne, wzruszające wydawnictwo (oprawa graficzna - Agnieszka Sobczyńska).

Konkurs PIOSENKA JEST DOBRA NA WSZYSTKO, 30.11-1.12 w Ośrodku Kultury Ochoty - gościem Koncertu Finałowego będzie Grzegorz Turnau (prowadzenie wieczoru - Monika i Grzegorz Wasowscy)

Album WASOWSKI DA SIĘ LUBIĆ - wreszcie, po wielomięsięcznym spóźnieniu - w sprzedaży (to reedycja wydania z 2004 roku poszerzona o dodatkową płytę z wcześniej nie publikowanymi nagraniami archiwalnymi), wszystko w nowej szacie graficznej Agnieszki Sobczyńskiej.

STACJA KUTNO w tym roku dedykowna Jerzmu Wasowskiemu - zapraszamy od 21 do 24 listopada! (m.in. 21.11 - Monika i Grzegorz Wasowski wspominają Jerzego Wasowskiego)

Od 21.09.2013 na antenie radiowej Dwójki zapraszamy na program "WASOWSKI DO KWADRATU" (co dwa tygodnie o 13:00)

9 i 16 września w Teatrze Telewizji - premiera przygotowanego specjalnie nowego wystawienia "Pamiętnika Pani Hanki" (wg Dołęgi-Mostowicza) Antoniego Marianowicza z piosenkami Jerzego Wasowskiego, w reż. Borysa Lankosza (musical powstał w 1979 roku)

21 czerwca, zapowiadając ŚWIĘTO MUZYKI, w tramwaju historycznym z młodzieżą ze szkoły muzycznej przy Bednarskiej pod wodzą Piotra Rodowicza - w kompozycjach Jubilata) a o 17:00 - WSZYSCY ŚPIEWALIŚMY "WARSZAWA DA SIĘ LUBIĆ" (sł. Bronisław Brok) na Rondzie De Gaulle'a - pod wodzą czwórki dyrygentów: Danuty Chmurskiej, Andrzeja Borzyma juniora, Andrzeja Borzyma seniora i Seana Palmera - zapraszamy!

4 czerwca o 18:00 - w PR Programie 2 - Sezon na Dwójkę

Na  Gali Festiwalu DWA TEATRY w Sopocie, 3 czerwca, Ewa Konstancja Bułhak przedstawi fragm. "Siodła Pegaza"

TVP KULTURA przygotowała specjalną ofertę na 2 czerwca.

W RDC (dzięki Teresie Droździe) maj jest dedykowany Jerzemu Wasowskiego (natężenie wzrośnie po 26.05 z porannym finałem 31 maja nadawanym z Kalinowego Serca).

W RMF Classic - specjalną audycję przygotowuje na 26 maja Ewa Stanek.

PIOTR KACZKOWSKI szykuje specjalną audycję 29 maja.

Artur Andrus ogłosił Maj Miesiącem Jerzego Wasowskiego.

26 maja o 19.00 w Auditorium Maximum na Uniwersytecie Warszawskim - koncert Chóru Kameralnego COLLEGIUM MUSICUM pod dyr. Andrzeja Borzyma

w majowym numerze HARPER'S BAZAAR - sesja zdjęciowa dedykowana Jerzemu Wasowskiemu, wywiad z Grzegorzem Wasowskim i wspomnienia Bohdana Butenki o współpracy przy Kabarecie Starszych Panów

6 kwietnia w Teatrze Syrena - premiera spektaklu ŚPIEWNIK PANA W.

23 i 24 marca - Koncert Galowy „Zawsze gorzej może być”, piosenki Jerzego Wasowskiego, Teatr Polski, ul. Zapolskiej 3 w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

23 i 24 marca - Koncert Galowy „Zawsze gorzej może być”, piosenki Jerzego Wasowskiego, Teatr Polski, ul. Zapolskiej 3 w ramach Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

6 marca w Teatrze Narodowym - premiera spektaklu wymyślonego i zaśpiewanego przez Ewę Konstancję Bułhak - SIODŁO PEGAZA


31 maja 2016 roku, na wniosek Fundacji Wasowskich, Polskie Radio

nadało imię Jerzego Wasowskiego studiu nagraniowemu S4/S6